Dlatego staramy się jak umiemy, by prowadzić działalność w sposób najbardziej zrównoważony i ekologiczny, a to oznacza, że:
Pakujemy EKO:
Używamy w pełni biodegradowalnych opakowań, które można bezpiecznie wyrzucić do zmieszanych śmieci (w warunkach laboratoryjnych rozkładają się całkowicie po 66 dniach w kompoście).
Nie przyklejamy etykiet – wiele klejów przeszkadza w procesie biodegradacji. Poza tym, większość osób wyrzuca opakowanie wraz z etykietą. Dlatego etykietę główną drukujemy na grubszym papierze, który możesz zachować jako karteczkę do notatek lub zakładkę, zaś nazwy kaw i detale dotyczące Twojego zamówienia – na drobnych karteczkach, które możesz zachować na przyszłość by nie zapomnieć, jaka kawa była najpyszniejsza!
PS. zachęcamy do twórczego wykorzystania etykiet np. do origami…
Używamy naturalnych gumek kauczukowych lub naturalnego sznurka– koniecznie wykorzystaj je ponownie! Gumki wykonane są z kauczuku ze sprawdzonej ekologicznej plantacji. To nieco droższe i pozornie wyglądające mniej profesjonalnie rozwiązanie jest zdrowsze dla naszej planety (specyfikacja gumek dostępna na życzenia mailowe: mlask[at]kawiarnianajchetniej.pl). Sznurek jutowy lub konopny którym ostatnio dowiązujemy etykiety również nadaje się do ponownego użytku i jest w pełni ekologiczny (niebarwiony).
Gdy dostajecie od nas paczuszki czasem łatwo zauważyć, że pudełka służyły już innej przesyłce. W duchu re-use zbieramy pudła, pudełka i pudełeczka i staramy się wysyłać do Was paczki bez kupowania nowych. Czasem wygląda to mniej “premium” ale liczymy, że zrozumiecie jak ważne jest produkowanie mniejszej ilości śmieci!
Do druku dokumentów Fundacji, części etykiet, materiałów warsztatowych używamy ekologicznego fontu zakupionego od https://www.ecofont.com/, który dzięki malutkim, w zasadzie niewidocznym dziurkom zmniejsza znacznie zużycie tuszu.
Zmniejszamy ślad węglowy:
Gdy wybierasz przesyłkę “Syrenka Logistics” nasz Prezes osobiście przywozi kawę pod Twoje drzwi używając nóg (zazwyczaj) własnych i komunikacji miejskiej. Wykonując prace na rzecz Kawiarni Najchętniej wszyscy staramy się korzystać z możliwie najbardziej ekologicznych źródeł transportu: własnych nóg obutych, wrotek i rolek, rowerów czy komunikacji miejskiej, w dalsze podróże zaś wybieramy się przede wszystkim pociągami.
Dalsze przesyłki staramy się wysyłać i otrzymywać przez sprawdzonych przewoźników, chwalących się dbałością o ekologiczny transport (szczegóły dostępne: mlask[at]kawiarnianajchetniej.pl).
Jeśli tylko jest to możliwe, kupujemy różne materiały (warsztatowe, papiernicze, inne) możliwie najbardziej lokalnie – wspierając lokalną gospodarkę i zmniejszając przy tym obciążenie transportowe Ziemi. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie, że ziarna kawy przybywają z daleka! Ale gdy tylko się da – szukamy lokalnych współpracowników.
Dbamy o dobro społeczne
Nie tylko w działalności fundacyjnej chcemy dbać o zrównoważony rozwój i włączanie społeczne.
Gdy kupujemy kawę dbamy o to by znać plantatorów i dostawców i wyszukujemy takie miejscowe grupy jak Cooperativa Ecologica de Mujeres Cafetaleras Villa Rica – pierwsza w historii Peru kobieca kooperatywa kawowa, którą obecnie tworzy 28 Osób. Cały proces produkcji jest prowadzony ze świadomością społeczną i ekologiczną (poproś o kawę Peru Villa Rica). Wciąż szukamy nowych miejsc, dostawców i dostawczyń dbających o swoje środowisko tak ekologiczne jak i społeczne!